Logo MEFANET bránaPortál vzdělávací sítě lékařských fakult MEFANET
česky | english

Ostatní

Výukové materiály - první pomoci

Výukové materiály - první pomoci

Soubor několika e –learningových materiálů, jejichž cílem je podpora výuky první pomoci (resuscitace, úrazové a neúrazové stavy, záchrana tonoucího, rizika pohybu v horách, metodika výuky první pomoci v souladu s požadavky Rámcově vzdělávacích programů MŠMT). Materiály jsou určeny pro učitele na II. stupni základních a středních škol a pro studenty MU FSpS (budoucí trenéry, učitele, výživové poradce, fyzioterapeuty). Materiály vznikaly na MU FSpS v letech 2005 - 2011 a jsou součástí řady projektů (podrobnější informace součástí jednotlivých materiálů).
 

 
autor: Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D., MUDr. Barbora Zuchová, MUDr. Jana Kubalová, Ing. Radek Turin, DiS. a kol. | LF MU | disciplína: Ostatní | kategorie: Multimediální učební pomůcky, Edukační weby | klíčová slova: První pomoc, resuscitace Guidelines 2010, záchrana tonoucího, záchrana v horách - lavinová nehoda, metodika výuky na ZŠ a SŠ | zobrazeno: 270x | publikováno: 3.1.2012 | poslední úpravy: 25.1.2012

Kurzy multizdrojového vyhledávání informací a jejich uplatnění při řešení konkrétních klinických případů v souladu s principy medicíny založené na důkazu (EBM)

Kurzy multizdrojového vyhledávání informací a jejich uplatnění při řešení konkrétních klinických případů v souladu s principy medicíny založené na důkazu (EBM)

Ve spolupráci Univerzity Palackého v Olomouci, lékařské fakulty a Univerzity Karlovy, 2.lékařské fakulty byl vytvořen kurz, který se zabývá tématikou využití EBM v klinické praxi. Předpokladem pro uplatnění zásad EBM je správné položení klinické otázky a efektivní vyhledání informací v široké škále dostupných zdrojů. Po těchto dvou krocích musí následovat kritické hodnocení dokumentů za účelem získání nejlepšího důkazu a uplatněné v péči o konkrétního pacienta.
Kurz je určen pro pregraduální výuku v bakalářských i magisterských studijních programech na lékařských fakultách a také pro postgraduální výuku a celoživotní vzdělávání zdravotnických pracovníků. Kurz není oborově specifikován. Každá fakulta, zapojená do projektu obdrží na požádání podrobnou dokumentaci pro vlastní použití.
 

 
autor: Mgr. Jarmila Potomková, Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc., MUDr. Jitka Feberová, Ph.D., Pavel Hilšer, Ing. Martin Volmut, RNDr. Jindra Reissigová, Ph.D. | LF UP | disciplína: Lékařská informatika a informační věda, Ostatní, Pediatrie, neonatologie | kategorie: Tutoriály | klíčová slova: Vzdělávání, Informatika, Medicína založená na důkazu | příloh: 6 | zobrazeno: 4163x | publikováno: 21.12.2009 | poslední úpravy: 23.1.2012

Jak napsat publikaci? Jak připravit prezentaci?

Jak napsat publikaci? Jak připravit prezentaci?

Toto miniskriptum vzniklo jako součást řešení projektu "Zvýšení kvalifikace a flexibility absolventů doktorského studijního programu na LF UP" financovaného z prostředků ESF, a to Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, Opatření 3.2-Podpora terciárního vzdělávání, výzkumu a vývoje. V rámci tohoo projektu byl na LF UP v Olomouci připraven "Základní kurz" pro studenty doktorského studijního programu, jehož jeden tématický okruh je věnován prezentování a publikování výsledků.

 
autor: Prof., RNDr. Jitka Ulrichová, CSc., Hušák Václav | LF UP | disciplína: Ostatní | kategorie: Tutoriály | klíčová slova: Publikace, Vzdělávání, Věda | příloh: 1 | zobrazeno: 2105x | publikováno: 29.5.2009 | poslední úpravy: 23.11.2011

Jak napsat bakalářskou práci

Jak napsat bakalářskou práci

Publikace „Jak napsat bakalářskou práci“ shrnuje nejdůležitější informace a doporučení pro studenty, kteří stojí před úkolem zpracovat a prezentovat svou bakalářskou práci jako součást státní závěrečné zkoušky. Poskytuje metodický návod pro jednotlivé etapy tvorby práce. Zabývá se výběrem a formulací problému, cílů a předpokladů práce. Obsahuje návod pro práci s informacemi a literaturou, pro formální i obsahovou stránku práce. Doporučuje harmonogram práce i postup přípravy studenta na obhajobu bakalářské práce. Lze ji využít také jako návod pro další závěrečné či ročníkové práce. Je určena studentům bakalářských oborů – zejména pak studentkám porodní asistence.

 
autor: PhDr. Radka Wilhelmová | LF MU | disciplína: Ostatní | kategorie: Výukové publikace a autorská díla | klíčová slova: Bakalářská práce, problém, cíle, hypotézy, práce s literaturou, citace, harmonogram, forma a obsah práce, hodnocení, obhajoba | příloh: 1 | zobrazeno: 20276x | publikováno: 23.6.2008 | poslední úpravy: 5.12.2011
 

MedicalMedia.eu

MedicalMedia.eu

Do provozu byl úspěšně předán projekt pro správu a distribuci chráněných videí s názvem Streaming a distribuce chráněných multimédií lékařských fakult UK s využitím technologické infrastruktury CESNET. Rozhraní pro uživatele je na adrese uvedené v tabulce pod textem. Jde o komplexní systém pro správu, úschovu a řízenou distribuci citlivých výukových multimediálních materiálů.

 
autor: Tomáš Nikl | 1.LF UK | disciplína: Ostatní | kategorie: Výukové video | klíčová slova: video, videoserver, medical, media | příloh: 1 | zobrazeno: 910x | publikováno: 31.5.2011 | poslední úpravy: 9.1.2012

Autorské právo v e-learningu (též ve vztahu k systému wiki) v otázkách a odpovědích

Autorské právo v e-learningu (též ve vztahu k systému wiki) v otázkách a odpovědích

Příručka věnovaná autorskému právu v e-learningu, včetně systémů wiki, licencí Creative Commons, problematiky zaměstnaneckých a školních děl atd. Příručka se zabývá autorským právem v e-learningu zejména pro potřeby učitelů lékařských fakult. V obecné části se věnuje autorskému zákonu a dalším právním předpisům, a to včetně mezinárodních úmluv. Vysvětluje a na příkladech ilustruje základní pojmy autorského práva. Dále se věnuje licenčním smlouvám, včetně Creative Commons. Samostatná kapitola pojednává o zaměstnaneckých dílech, dílech na objednávku a školních dílech. Poslední kapitola obecné části se podrobně zabývá právními aspekty tvorby autorského díla pro výukové účely.

 
autor: JUDr. Irena Holcová | 1.LF UK | disciplína: Ostatní | kategorie: Informace pro autory | klíčová slova: Autorské právo, e-learning, wiki, Creative Commons | příloh: 1 | zobrazeno: 2084x | publikováno: 5.10.2009 | poslední úpravy: 9.1.2012

Moderní formy prezentování výsledků na konferencích

Moderní formy prezentování výsledků na konferencích

Výukový materiál  je určen pro posluchače doktorského studijního programu. Vznikl v rámci řešení projektu Evropských sociálních fondů "Zvýšení kvalifikace a flexibility absolventů doktorského studijního programu na LF UP v Olomouci". Nabízí praktické návody, jak vytvořit atraktivní a kvalitní powerpointovou prezentaci a plakátové sdělení.

 
autor: Mgr. Kateřina Langová, Ph.D. | LF UP | disciplína: Ostatní | kategorie: Tutoriály | klíčová slova: konferenční prezentace, plakátová sdělení, počítačová grafika | příloh: 1 | zobrazeno: 2141x | publikováno: 31.1.2009 | poslední úpravy: 25.8.2009
 
SCHWARZ Daniel, DUŠEK Ladislav. Společná platforma pro elektronické publikování a sdílení výukových materiálů v síti lékařských fakult MEFANET [online]. Masarykova univerzita, [2008], [cit.2012-02-04]. Dostupný z WWW: <http://portal.mefanet.cz>. Verze 1.6 [2011].