Akutní medicína
Paliativní péče![]() Paliativní medicína se stala důležitou součástí moderní medicíny 21. století. Cílem paliativní medicíny je udržení dobré kvality života i v situaci závažného onemocnění. S pacienty s potřebou paliativního přístupu se setkávají lékaři prakticky ve všech klinických medicínských oborech. Znalosti a dovednosti v paliativní péči jsou proto jednou z důležitých klinických kompetencí. Její základy by měli budoucí lékaři získat již během pregraduálního studia na lékařské fakultě. E-learning Paliativní péče v 10 lekcích pokrývá nejdůležitější aspekty paliativní péče: komunikaci, management bolesti a dalších symptomů, etické a právní aspekty rozhodování v závěru života a organizační zajištění paliativní péče. Program je určen především studentům medicíny. Může však být užitečný i mladým lékařům a sestrám.
autor: Ondřej Sláma, Tereza Vafková
| LF MU
| disciplína: Akutní medicína, Farmakologie, Geriatrie, Lékařská etika a právo, Onkologie, radioterapie, Psychiatrie, psychologie, sexuologie
| kategorie: Výukové publikace a autorská díla, E-learning
| klíčová slova: paliativní péče, paliativní medicína, kvalita života, závěr života, komunikace, léčba bolesti
| příloh: 1
| zobrazeno: 738x
| publikováno: 19.5.2020
| poslední úpravy: 17.6.2020
Vybrané kapitoly z popáleninové medicíny![]() Skripta jsou primárně určena pregraduálním studentům v jejich přípravě nejen v rámci chirurgické propedeutiky, ale také SRZ z chirurgie. Jednotlivé kapitoly jsou voleny citlivě v rámci aktuálních potřeb posluchačů všeobecného lékařství. Jednotlivé kapitoly se týkají nejen historie vývoje terapie popáleninového traumatu, ale také anatomie a fyziologie kůže ve vztahu k problematice popáleninové medicíny, přednemocniční péče u pacientů s termickým traumatem, popáleninového šoku (patofyziologie, terapie), anestezie u popálených pacientů, inhalačního traumatu, lokální péče u pacientů s popálením, specifika popáleninového úrazu u dětí, infekčních komplikací. Součástí skript jsou také specifické typy poškození integrity kožního krytu – elektrotrauma, chemické trauma, chladové trauma. Prostor je věnován také trvalým následkům po popáleninách, jejich chirurgické a nechirurgické terapii.
autor: Břetislav Lipový, Daniela Anderle, Daniel Bartošek, Jana Bartošková, Pavel Brychta, Michaela Gremmelová, Markéta Hanslianová, Jakub Holoubek, Tomáš Kempný, Jozef Klučka, Martina Kosinová, Radomír Mager, Alexandra Mertová, Alice Rádsetoulalová, Filip Raška a další
| LF MU
| disciplína: Akutní medicína, Chirurgie, traumatologie, ortopedie
| kategorie: Výukové publikace a autorská díla
| klíčová slova: popáleniny, intenzivní péče, tekutinová léčba, infekční komplikace, nekrektomie
| příloh: 1
| zobrazeno: 1108x
| publikováno: 25.9.2019
| poslední úpravy: 21.11.2019
Úvod do nemocničnej medicíny![]() Vysokoškolské skriptá pre študentov lekárskych fakúlt.
autor: Jozef Kalužay
| LF UK v Bratislave
| disciplína: Akutní medicína, Vnitřní lékařství, Všeobecné praktické lékařství, Zubní lékařství
| kategorie: Pedagogické diela, Materiály k prednáškam
| klíčová slova: poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vyšetrenie pacienta
| příloh: 1
| zobrazeno: 1243x
| publikováno: 6.6.2018
Urgentná medicína pre medikov![]() Predkladaný text je doporučenou literatúrou pre študentov piateho ročníka LF UK v Bratislave. Je kolektívnym dielom dlhoročných pracovníkov v odbore – zamestnanci Kliniky urgentnej medicíny a medicíny katatrof LF UK a Katedry Urgentní medicíny a medicíny kastrof Institutu vzdelávání zdravotníckych pracovníků v Prahe, ale do kolektívu boli prizvaní i autori z iných lekárskych odborov a práva.
autor: Oto Masár, Jan Pokorný, Jaroslav Kresánek, Eduard Horovský, Andrea Hudáčková, Jozef Štorek, Katarína Fedorová, Vanda Valkučáková, Adam Žilinek, Dušan Sysel, Hana Belejová
| LF UK v Bratislave
| disciplína: Akutní medicína, Všeobecné praktické lékařství, Nelékařské zdravotnické vědy
| kategorie: Pedagogické diela, Prednášky, Materiály k prednáškam
| klíčová slova: Urgentná medicína, šok, anafylaxia, diabetes mellitus
| příloh: 1
| zobrazeno: 2161x
| publikováno: 28.4.2017
| poslední úpravy: 5.5.2017
Manažment bolesti v urgentnej medicíne![]() Bolesť je Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a medzinárodnou spoločnosťou pre štúdium a liečbu bolesti (IASP) definovaná ako „nepríjemná senzorická a emocionálna skúsenosť spojená s akútnym či potencionálnym poškodením tkanív alebo je popisovaná výrazmi takéhoto poškodenia.. Bolesť je vždy subjektívna“.
autor: Oto Masár, Gabika Ďuricová, Ilona Mauritzová
| LF UK v Bratislave
| disciplína: Akutní medicína, Nelékařské zdravotnické vědy, Všeobecné praktické lékařství
| kategorie: Pedagogické diela, Prednášky, Materiály k prednáškam
| klíčová slova: Bolesť, Vyšetrenie pacienta
| příloh: 1
| zobrazeno: 1615x
| publikováno: 28.4.2017
| poslední úpravy: 19.3.2020
Kompendium všeobecného praktického lekára pre medikov![]() Všeobecný lekár sediaci v ambulancii v rôznych kútoch Zemegule (tí odvážni dokonca i na Slovensku) je práve tým, ktorý má odlíšiť, kto je slávik a kto je vrabec. Jeho diagnostické možnosti sú často začne obmedzené, nie každý má za sebou komplement nemocnice, laboratórií, špecialistov. Je to len on, kto rozhodne o liečbe alebo o odoslaní pacienta ku konziliárovi. Musí znášať častú nedôveru pacientov, ktorí „masírovaní“ masmédiami a často i kolegami sa k nemu stavajú ako ku dispečerovi, ktoré ho povinnosťou je im dať do ruky výmenný lístok a nič sa nepýtať. Všeobecní lekári nie sú ako celebrity na prvých stránkach bulvárov, neotvárajú plesy sezóny.
autor: Oto Masár, Jana Bendová, Dana Buzgová, Romana Compagnon, Katarína Fedorová, Darina Kováčová, Peter Lipták, Michaela Macháčová, Soňa Ostrovská, Adriana Šimková, Vanda Valkučáková, Iveta Vaverková
| LF UK v Bratislave
| disciplína: Akutní medicína, Nelékařské zdravotnické vědy, Všeobecné praktické lékařství
| kategorie: Pedagogické diela, Prednášky, Materiály k prednáškam
| klíčová slova: Koncepcia zdravotnej starostlivosti, prevencia, komunikácia
| příloh: 1
| zobrazeno: 1702x
| publikováno: 28.4.2017
| poslední úpravy: 9.5.2017
Interaktivní algoritmy pro výuku vybraných témat akutní medicíny![]() Algoritmizace a procesní řízení léčebného procesu se s rozvojem systémů řízení kvality a vyhodnocování vlastní kvality péče stává hitem současnosti. Je zřejmé, že procesně myslící lékař dokáže na náhle vzniklé situace, jimiž se akutní medicína hemží, reagovat efektivněji, rychleji a ekonomičtěji. Webový portál AKUTNE.CZ se prostřednictvím interaktivních výukových algoritmů snaží o simulaci rozhodovacího procesu u akutního pacienta. Jednoznačným cílem je, aby si student uchoval v paměti správné postupy vedoucí k řešení akutních situací. Obsahem tohoto souborného díla je 22 algoritmů v českém i anglickém jazyce, ve kterých jsou interaktivní formou zpracována témata akutní medicíny, a to od přednemocniční péče až po péči vysoce specializovanou ve formě nemocniční péče o kriticky nemocné.
autor: Petr Štourač, tým studentů a učitelů vytvářejících výukový obsah portálu AKUTNE.CZ
| LF MU
| disciplína: Akutní medicína, Anesteziologie a intenzivní medicína
| kategorie: Výukové publikace a autorská díla, Multimediální učební pomůcky, E-learning, Edukační weby
| klíčová slova: akutní medicína, postpunkční syndrom, synkopa, analgezie, alergická reakce, toxická reakce, lokální anestetika, akutní koronární syndrom, vodní záchrana, podchlazení, dopravní nehoda, poranění hlavy, kraniocerebrální trauma, centrální žilní katétr, BLS, sepse
| příloh: 24
| zobrazeno: 7884x
| publikováno: 12.5.2012
| poslední úpravy: 21.2.2013
Interaktivní testy k tématům akutní medicíny![]() Edukační portál AKUTNE.CZ nabízí svým uživatelům mimo jiné také možnost, jak ověřit své znalosti v oblasti akutní medicíny. Testová agenda je součástí bohaté nabídky různých druhů výukových materiálů. V současnosti je na portálu AKUTNE.CZ šest autoevaluačních elektronických testů, které se tematicky dotýkají různých oborů akutní medicíny.
autor: Petr Štourač
| LF MU
| disciplína: Akutní medicína
| kategorie: Multimediální učební pomůcky, Edukační weby
| klíčová slova: akutní medicína, elektronický test
| příloh: 1
| zobrazeno: 8932x
| publikováno: 19.3.2010
| poslední úpravy: 19.11.2012
|
Webináre z internej medicíny![]() Webová platforma, ktorej cieľom je moderným a kvalitným spôsobom sprístupniť online výučbu internej medicíny širokému publiku poslucháčov. Najnovšie poznatky z uvedenej oblasti sprostredkovaných od známych slovenských lekárov a odborníkov sú určené najmä študentom medicíny a pridružených odborov, ako aj doktorom pracujúcim v oblasti vnútorného lekárstva. Zmodernizovanie výučby formou e-learningu vrátane rýchlej, bezplatnej a interaktívnej formy získavania nových poznatkov, je jedným zo základných predpokladov udržania kroku s modernými trendmi vzdelávania. Tím I. internej kliniky LF UK v spolupráci s organizáciou Academy – Webimed je rád, že Vám túto službu dokáže poskytnúť a srdečne Vás pozýva k sledovaniu internistických webinárov!
autor: Allan Böhm
| LF UK v Bratislave
| disciplína: Akutní medicína, Vnitřní lékařství
| kategorie: Prednášky, Multimediálne pomôcky, Edukačné weby, Materiály k prednáškam
| klíčová slova: Webinár, interná medicína
| příloh: 1
| zobrazeno: 789x
| publikováno: 18.10.2019
Webináre z kardiológie![]() Webová platforma, ktorej cieľom je priblížiť kardiológiu všetkým, ktorí o ňu majú záujem. Napriek veľkému množstvu informácií, ktorými web disponuje, bezplatný prístup ku kvalitnému postgraduálnemu vzdelávaniu v slovenskom jazyku a s možnosťou interaktivity je stále obmedzený. Webimed vznikol, aby túto medzeru vyplnil, a to formou webinárov, webcastov a prednášok určených najmä mladým lekárom, lebo od nich závisí budúcnosť kardiológie na Slovensku.
autor: Allan Böhm
| LF UK v Bratislave
| disciplína: Akutní medicína, Kardiologie, angiologie
| kategorie: Prednášky, Multimediálne pomôcky, Edukačné weby, Materiály k prednáškam
| klíčová slova: kardiológia, webinár
| příloh: 1
| zobrazeno: 1097x
| publikováno: 24.7.2019
| poslední úpravy: 18.10.2019
Současné možnosti diagnostiky a terapie u pacientů s inhalačním traumatem![]() Inhalační trauma představuje akutní postižení dýchacích cest způsobené inhalací produktu hoření nebo páry. I když se inhalační trauma může vyskytnou i izolovaně, velmi často je asociováno s termickým traumatem, tedy popáleninami. Pravděpodobnost jeho výskytu poté narůstá se zvyšujícím se rozsahem popálené plochy. Fyzikálně-chemická povaha inhalované partikule následně rozhoduje, kde bude lokalizováno maximální množství patologických změn. V případě hydrofilnějších a větších částic je maximum postižení v oblasti orální (dutina ústní, dutina nosní), u inhalace hydrofobrnějších a menších částic se postižení posouvá aborálním směrem. Mezi nejvýznamnější komplikace v souvislosti s inhalačním traumatem je udávaná infekce v oblasti dolních dýchacích cest, zejména ventilátorová pneumonie (VAP). Tato komplikace se může vyvinout u 50-80 % pacientů s inhalačním traumatem. Bronchoskopie je dnes...
autor: Břetislav Lipový, Jakub Holoubek, Filip Raška, Pavel Brychta
| LF MU
| disciplína: Akutní medicína, Chirurgie, traumatologie, ortopedie, Pneumologie
| kategorie: Výukové publikace a autorská díla
| klíčová slova: Inhalační trauma, bronchoskopie, komplikace, infekce
| příloh: 1
| zobrazeno: 2625x
| publikováno: 13.6.2017
| poslední úpravy: 28.5.2019
Prvá pomoc pre medikov![]() Medzinárodný výbor pre resuscitáciu ILCOR (International Liason Commitee on Resuscitation) združuje nadnárodné spoločnosti (American Heart Association, European Resuscitation Council, ale i ázijské, austrálske spoločnosti), reviduje v pravidelných päťročných intervaloch doporučené postupy (Guidelines) pre neodkladnú resuscitáciu na základe nových poznatkov z resuscitačnej medicíny.
autor: Oto Masár, Jan Pokorný, Jaroslav Kresánek, Hana Belejová, Andrea Hudáčková, Dušan Sysel Jozef Štorek
| LF UK v Bratislave
| disciplína: Akutní medicína, Nelékařské zdravotnické vědy, Všeobecné praktické lékařství
| kategorie: Pedagogické diela, Prednášky, Materiály k prednáškam
| klíčová slova: Prvá pomoc, KPCR, Resuscitácia
| příloh: 1
| zobrazeno: 2380x
| publikováno: 28.4.2017
Kompendium medicíny katastrof pre študentov medicíny![]() Každá veľká zmena podmienok je svojim spôsobom katastrofou. Spoločným úsilím ale ľudia prežili situácie, ktoré sa na prvý pohľad javili ako smrtiace, spojené s trvalou zmenou i podmienok. Všetky udalosti, ktoré akokoľvek negatívne zasahujú do života spoločnosti odhaľujú, aký veľký význam má bezpečnostná gramotnosť obyvateľstva.
autor: Oto Masár, Alexander Nejedlý, Karin Arendášová, Hana Belejová, Dušan Sysel
| LF UK v Bratislave
| disciplína: Akutní medicína, Nelékařské zdravotnické vědy, Všeobecné praktické lékařství
| kategorie: Pedagogické diela, Prednášky, Materiály k prednáškam
| klíčová slova: Krízový manažment, zbrane
| příloh: 1
| zobrazeno: 1745x
| publikováno: 28.4.2017
| poslední úpravy: 9.5.2017
Sprievodca všeobecného lekára Hematoonkologickými ochoreniami![]() Diagnostikovať hematoonkologické ochorenie v rannom štádiu často nie je jednoduché. Kým pri niektorých symptómoch nám varovné svetlá zasvietia hneď, mnohé iné sú pomerne neurčité a ľahko zameniteľné s inými ochoreniami. Preto je veľmi dôležité, aby sme boli informovaní o všetkých varovných príznakoch hematologických malignít a vedeli rozpoznať, kedy je potrebné pacienta odoslať k hematológovi.
autor: Oto Masár, Katarína Masárová
| LF UK v Bratislave
| disciplína: Akutní medicína, Všeobecné praktické lékařství
| kategorie: Pedagogické diela, Materiály k prednáškam
| klíčová slova: Hematoonkológia, symptóm
| příloh: 2
| zobrazeno: 1878x
| publikováno: 28.4.2017
Akutní stavy v neurochirurgii![]() V současné době je neurochirurgická tématika rozptýlena do několika předmětů studia na lékařské fakultě - například chirurgie, neurologie a akutní medicína. Toto platí i pro problematiku akutních stavů v neurochirurgii. Cílem dokumentu je praktický pohled na urgentní stavy v neurochirurgii, se kterými se může setkat lékař nejrůznějších specializací , a které vyžadují akutní neurochirurgickou konzultaci a řešení pro riziko vzniku závažného nezvratného neurologického deficitu nebo ohrožení života nemocného. Autoři rovněž v poznámkách prezentují praktický pohled na základní atypické rysy klinického nebo radiologického obrazu vybraných neurochirurgických urgentních stavů, které mohou vést k diagnostickým potížím, neadekvátní volbě léčebného postupu nebo oddálení neurochirurgické konzultace. Právě tento praktický pohled postavený na ilustrativních kasuistikách doplňuje poznatky, které studenti...
autor: Jan Chrastina, Zdeněk Novák, Pavel Cejpek, Ivo Říha, Radim Jančálek
| LF MU
| disciplína: Akutní medicína, Neurochirurgie
| kategorie: Výukové publikace a autorská díla, Multimediální učební pomůcky, Edukační weby
| klíčová slova: Akutní neurochirurgie, Neurotraumatologie, Cerebrovaskulární neurochirurgie
| příloh: 1
| zobrazeno: 8667x
| publikováno: 2.9.2011
| poslední úpravy: 3.1.2012
AKUTNE.CZ – vzdělávací portál pro oblast akutní medicíny![]() Rozsáhlý internetový výukový portál AKUTNE.CZ se již od svého počátku orientuje na výuku akutní medicíny formou interaktivních multimediálních algoritmů a dalších elektronicky publikovaných výukových materiálů. Zárukou kvality a rozvoje algoritmů jsou dohled odborníků na akutní medicínu příslušných odborností a garanti jednotlivých kapitol portálu.
autor: Petr Štourač
| LF MU
| disciplína: Akutní medicína
| kategorie: Multimediální učební pomůcky, Edukační weby
| klíčová slova: akutní medicína, interaktivní algoritmy
| příloh: 1
| zobrazeno: 7700x
| publikováno: 19.3.2010
| poslední úpravy: 22.9.2015
|